Je to kalina japonská - Viburnum plicatum, domáca v divokej prírode Východnej Ázie. Ich cesta do našich záhrad nebola nijak razantná. Tieto krásne kríky si svoju slávu získavajú len postupne, krôčik za krôčkom. Pritom práve tieto kaliny bývajú krásne viackrát za rok. Môžu za to kvety, ktoré sa otvárajú v neskorej jari, i plody niektorých odrôd dávajúce kríkom žiarivý akcent konca vegetačného obdobia. V priaznivej jeseni dochádza i k výraznému vyfarbovaniu listov, najčastejšie do vínových odtieňov. Nezanedbateľný je aj tvar kríkov – väčšina bežne dostupných kultivarov sa vyznačuje dvomi typmi výhonov. Ako prvé vyrastajú takmer kolmé, dlhé konáre. Z nich následne vyrastajú kratšie vetvičky, často v skoro prísne horizontálnom tvare. To na dospelých rastlinách vytvára efekt poschodí, na ktorých potom rozkvitajú výrazné súkvetia plochého (najčastejšie), alebo guľatého tvaru. Kvety bývajú biele, ružovo biele alebo slabo ružové. Neraz sa stáva – a vplyv má na to aj počasie, že dlho rozkvitnuté kvety sa v závere kvitnutia prefarbia z bielej na svetlo ružovú farbu.
Kaline japonskej vyhovuje slnečné stanovište, slabý polotieň obvykle znesie tiež. Má rada dobre priepustnú, živnú a hlbokú pôdu mierne kyslej reakcie. Preferuje mierne vlhkú polohu. Sortiment sa v ostatných rokoch pomaly zvyšuje, občas pribúdajú úchvatné nové odrody.
Na výbere odrody záleží viac, ako by ste možno pripustili. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami spočívajú najmä v šírke jednotlivých kultivarov. Jeden z najznámejších kultivarov – ‘Mariesii‘ sa vyznačuje extrémne širokým rastom. Dospelá kalina tejto odrody býva vždy širšia, ako vysoká. Naopak odroda ‘Kilimanjaro Sunrise‘ rastie viac do výšky, ako do šírky. Je preto vhodná i do najmenších záhrad.
Kaliny japonské sa dajú použiť do zmiešaných záhonov, voľne rastúcich živých plotov, ale najlepšie sa uplatnia ako typické solitérne dreviny. Ak dostanú dobré podmienky, ich krása určite očarí nejedného milovníka záhradných rastlín.