Je pravda, že vtáci hniezdia až na jar, keď sa prehreje nielen vzduch, ale i pôda. V tomto období však majú hlavičky plné pudových povinností a jediné, čo ich zaujíma je iba rozmnožovanie. Možno je to prekvapivé, ale ešte než na to dôjde, väčšina drobného vtáctva musí mať zabezpečené miesto, kde mladé vyvedú. Z tohto dôvodu sa hniezdne búdky majú vyvesovať s veľkým časovým predstihom, ideálne ešte v neskorej jeseni. Najlepšie a najdôveryhodnejšie sú búdky, ktoré majú patinu, sú opršané a často poznamenané aj zubom času.
Pred samotnou prácou je treba aspoň trošku vedieť, aké druhy vtákov žijú vo vašom okolí – a potom podľa toho vyberajte búdku, ktorú im ponúknete. Dôležité je vybrať správne a správne búdku vyvesiť. Mala by byť na bezpečnom mieste, v blízkosti by mali byť stromy a na strome alebo na budove by búdka mala visieť. Orientujte ju tak, aby sa neprehrievala od slnka, v takto situovanej búdke obvykle vtáci nezahniezdia. Ak máte na záhrade funkčnú búdku, treba ju vyčistiť po minulom hniezdení – to tiež uľahčí vtákom rozhodovanie, či sa tam usadiť, alebo nie.
Včasné vyvesenie hniezdnych búdok má ešte jeden veľký význam. V zlom počasí, pri silných mrazoch vtáci využívajú tieto miesta ku krátkodobému odpočinku či ako trvalý zimný úkryt. Možno sa vám to bude zdať divné, ale ak k tejto práci priberiete deti či vnúčatá, je viac než pravdepodobné, že záhrada vás odmení ďalšou porciou šťastia a radosti a že sa zrazu turbulentné problémy tejto doby presťahujú ďaleko za hranice vašej záhrady.