Treba si totižto uvedomiť, že trávnik je nesmierne konkurenčným zoskupením. Trávy vedia zakoreňovať pomerne hlboko, ich koreňový systém býva často veľmi bohato rozvetvený, navyše takto dobre vybavených rastlín (tráv) rastú stovky na malej ploche – a každá z nich chce zúfalo žiť.
Všade, kde máme vysadené rastliny, by sme mali dôrazne dbať na to, aby sa tam trávnik za žiadnych okolností nedostal. Uvádza sa, že trávnik dokáže kultúrnym rastlinám z jednej zálievkovej dávky (dažďa) vziať pre svoju potrebu až 80 % vody. V daždivom počasí ľahko podľahneme pocitu, že máme poliate, ale ak si trávnik vezme 4 pätiny napršanej vody, môže to mať pre kultúrne rastliny tragický dopad.
Tráva v bezprostrednej blízkosti drevín či trvaliek má ešte jeden negatívny dopad. Bežnou kosačkou nejde pokosiť úplne všade. Do týchto miest sa jednoducho nedá dostať – preto si pomáhame, ako vieme – ručným trhaním trávy či vyžínačom, ktorý býva často viac nebezpečnou zbraňou, než vítaným pomocníkom. Ak s ním prichádzame do bezprostrednej blízkosti drevín, často ich kmene bývajú mechanicky poškodené rýchlo kmitajúcou strunou. Na prvý pohľad to nebýva vidieť – ale cez tieto mechanické poškodenia sa do rastlín dostávajú zárodky hubových chorôb, čo často býva nechceným začiatkom konca.
Ako z toho von? Po prvé – nikdy nevysádzajte rastliny do malej jamky v trávniku bez odstránenia trávnej mačiny aspoň desiatky centimetrov od rastliny. Po druhé – ak je to vo vašej moci, udržiavajte priestor okolo drevín prázdny, prípadne ľahko zamulčovaný. Udržať ale priestor takto čistý, nie je jednoduché. Preto sa dá podsadiť nižšími rastlinami – letničkami, trvalkami, menšími kríkmi... Áno tie zďaleka také konkurenčné nie sú.